0

Zapínání počítače pomocí Amazon Alexa

Abychom skutečně vytvořili chytrou domácnost, měli bychom také umožnit zapnutí počítače pomocí Amazon Alexa. Pro pokročilejší uživatele počítače by to nemělo být problém nastavit.

Potřebujeme

 • Android
 • Počítač se síťovou kartou
 • Amazon Echo

Potřebné Android aplikace

Popis principu funkčnosti

 • vyslovíte příkaz “Alexa, trigger power my computer” – příkaz lze nastavit libovolný
 • Alexa komunikuje s aplikací IFTTT, která pošle notifikaci na váš telefon pomocí aplikace PushBullet
 • Aplikace Automagic notifikaci zachytí a pošle do vaší sítě příkaz k zapnutí počítače, notifikaci zahodí
 • Počítač se spustí během pár vteřin

Mobilní telefon musíte mít zapnutý a připojený k síti, kde je Alexa i váš počítač.

1. Vytvoření Appletu v aplikaci IFTTT

 

Přidání nového Appletu, vybereme Amazon Alexa, Napište volitelnou frázi v daném jazyce.

Následně určíme, co se má po vyslovení pokynu stát. Vybereme aplikaci PushBullet, kde nastavíme Push a note s textem WOL_PC

2. Vytvoření Flow v aplikaci Automagic Premium

Přejdeme do aplikace Automagic Premium, kde vytvoříme nové Flow. Přidáme Trigger – New – Plugin Event.  Otevře se nám další stránka – CONFIGURE. Následně nastavíme Received A Push s textem WOL_PC from anyone then delete

Přidáme Action – New – vybereme Send Wake on LAN Packet – napíšeme naší MAC adresu a IP adresu v broadcastovém tvaru. V našem případě bude poslední oktet IP adresy končit .255

Jak zjistit lokální IP adresu na Windows?

Jak zjistit MAC adresu počítače na Windows?

3. Otestování propojení

Nechte otevřené vytvořené Flow v aplikaci Automagic Premium. A vyslovte příkaz, tedy v našem případě “Alexa, trigger power my computer“. V telefonu by vám mělo probliknout dané schéma ve vytvořeném Flow.

Pokud se tak nestalo, zkontrolujte postup.

4. Konfigurace počítače

Počítač je nutné korektně nastavit. Nejproblematičtější částí je nastavení v BIOSU, kterému se budeme věnovat nakonec (někdy to není potřeba).

Windows 10

Síťový adaptér

Přes ovládací panely – Síť a internet Síťová připojení – dvojitý klik na daný adaptér. V prvním otevřeném okně Vlastnosti, v následujícím okně Konfigurovat. V novém okně přejděte na kartu Řízení spotřeba a zaškrtněte obě možnosti (Povolit zařízení probouzet počítač a Povolit probuzení počítače pouze paketem Magic)

Správce zařízení

Správce zařízení najdete přes nabídku Start. Ve vlastnostech adaptéru – karta Upřesnit a v tomto okénku nastavte následující položky:

 • Probuzení paketem Magic – Povoleno
 • Shutdown Wake-On-Lan – Povoleno
 • Úsporná síť Ethernet – Zakázáno
 • Zelený Ethernet – Zakázáno

5. Testování a nastavení v BIOSU

Nejprve počítač restartujte a následně přepněte do režimu spánku. Vyzkoušejte probudit počítač. V této fázi by to mělo fungovat, pokud ne, máte někde chybu či jinou překážku.

Jestliže vám to funguje, vypněte počítač a pokuste se jej zapnout vyslovením příkazu. Pokud vám to nefunguje, musíte tuto funkci povolit v BIOSU základní desky.

Povolení funkce v BIOSU

Do BIOSU se dostanete těsně před načítáním OS. Zapněte počítač a držte klávesu F12 či delete. Může to být i jiná klávesa, najdete v návodu základní desky či přímo na zapínací obrazovce. Měli byste se dostat do speciálního textového či grafického rozhraní.

Povolte Wake Over LAN, případně napájení PCI zařízení po vypnutí počítače. Jakmile toto povolíte, měl by vám fungovat start počítače z vypnutého stavu.

 

Jak to může vypadat?

 

Adam

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *